Czy trzeba wyciąć wszystkie guzy?

Witam, miesiąc temu wykryto u mnie 3 guzy w prawej piersi. Guzy są opisane jako guzki niskoechogeniczne, najpewniej lite, typu fibroadenoma, wielkości 7,9 i 13 mm. Byłam u róznych lekarzy i opinie są podzielone. Zaznaczam, że jeden z tych 3 guzów jest wyczuwalny, nie mówiąc o tym, że wszystkie bolą. Onkolog stwierdził, że można by było je wyciąć jeden po drugim, stopniowo. Chirurg onkolog natomiast stwierdził, żeby je zostawić i zrobić za pół roku kolejne usg i zobaczyć, co się dzieje z guzami. Jeżeli będą rosły, to je wyciąć. Ponieważ u mnie jest prawdopodobieństwo, że jestem obciążona dziedzicznie ze strony mamy (prababcia, babcia - rak piersi), to poproszono mnie, abym zrobiła badania genetyczne. Jeśli okaże się, że jestem obciążona, to chirug onkolog stwierdził, że nie czekamy pół roku, tylko natychmiast usuwamy. Chciałabym poznać Pani opinię na ten temat, ponieważ nikt nie potrafi mi jasno powiedzieć, co zrobić w tej sytuacji. Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Gruczolakowłókniaki są łagodnymi guzami piersi, które jednak w niewielkim procencie mogą ulegać przemianie złośliwej. Generalnie nie ma jednoznacznie określonych wytycznych, co do postępowania. Uważa się, że gruczolakowłókniaki, które są wyczuwalne, szybko rosną lub są przyczyną dolegliwości bólowych należy usuwać. W pozostałych przypadkach wskazana jest biopsja cienkoigłowa, a następnie obserwacja (kontrola USG co 6 miesięcy).

Szkoda, że nie napisała Pani swojego wieku, gdyż to ma także znaczenie przy decyzji co do usuwania guzów. Jeżeli jest Pani po 30 roku życia, wskazane byłoby raczej usunięcie, szczególnie, że jest Pani obciążona zachorowaniami na raka piersi w rodzinie. Jeżeli badania genetyczne wyjdą OK, można przyjąć taki tok postępowania: wyciąć guz, który jest wyczuwalny, z pozostałych dwóch zrobić biopsję cienkoigłową, a następnie za 3 miesiące zrobić USG i ocenić, co się będzie działo - czy guzy rosną, czy dolegliwości bólowe się nasilają. Jeżeli z kolei badania genetyczne wykażą mutację genów BRCA 1 lub BRCA2, czyli wysokie prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi, należy bezwględnie usunąć wszystkie 3 guzy jednoczasowo.

Więcej o genetycznym raku piersi na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-brca1-i-brca2.

Pozdrawiam serdecznie