Czy należy zrobić badania genetyczne u nastolatki?

U mojej prawie 17,5-letniej córki wykryto 2 guzki przybrodawkowe 18 i 9 mm, natomiast w lewym następny guzek 14 mm i torbiel 3 mm. Lekarz podejrzewa, że to gruczolakowłókniaki i zalecił USG piersi za pół roku. Córka od pół roku stosuje antykoncepcję Syndi35. Jej babcia zmarła w wieku 40 lat na raka piersi, u mnie stwierdzono tylko 2 torbiele w piersiach. Czy córka powinna zrobić badania genetyczne genu BRCA 1 i BRCA2 i jakie dokumenty są potrzebne do jego przeprowadzenia, kto ma wydać skierowanie? Skąd u tak młodej dziewczyny pojawiają się takie guzki? Pozdrawiam serdecznie.

Witam serdecznie!

Gruczolakowłókniaki to najczęstsze guzki łagodne występujące u młodych dziewcząt i kobiet. Związane są zazwyczaj z czynnością hormonalną, dlatego też występują zazwyczaj u kobiet w wieku rozrodczym, a nie zdarzają się po menopauzie. Obecność gruczolakowłókniaków nie zwiększa ryzyka rozwoju raka piersi.

Skoro w rodzinie u Państwa było zachorowanie na raka piersi, faktycznie warto zgłosić się do poradni genetycznej. Skierowanie do poradni wydaje lekarz rodzinny, nie są potrzebne do tego szczególne dokumenty. Badanie obecności mutacji genów BRCA1 i BRCA2 wykonuje się z krwi, a więc do jego przeprowadzenia wystarcza pobranie krwi. Zadaniem poradni genetycznej jest nie tylko rozpoznawanie podatności na zachorowanie na nowotwory, ale także opieka nad zagrożonymi osobami (objęcie programem badań przesiewowych).

U tak młodej osoby jak córka, w przypadku wykrycia w USG guzków o charakterze łagodnym, zaleca się badania kontrolne USG piersi co pół roku. Dalsze postępowanie uzależnia się od wyników badań kontrolnych, jeżeli guzki nie będą się powiększać wystarczy obserwacja, gdyby jednak powiększały się lub powodowały dolegliwości bólowe wtedy można je usunąć.

Warto także aby Pani poddawała się regularnym badaniom kontrolnym piersi i również, z racji obciążenia rodzinnego, zgłosiła się do poradni genetycznej.

Pozdrawiam serdecznie