Zapytaj lekarza

7 4 0 , 9 2 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wskazania do wykonania testów genetycznych na obecność genów BRCA1 i 2

Witam, w jakich przypadkach zaleca się testy genetyczne związane z genami brca1 i2? niedawno dowiedziałam się, że siostra mojego dziadka( ojca mamy) zmarła na raka piersi w 50 r.z Pracowała w instytucieChemii, miała kontakt z ciężkimi substancjam i długo stosowała doustnie hormony.jej córkachoruje na raka piersi. Matka mojego dziadka oraz wspomnianej jego siostry zmarła w wieku80 lat, wiadomo, ze w wieku 50 lat przechodziła operację i chorowała, niewiadomo na co i czy to był rak piersi.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Metody określania statusu receptorów HER2

Obecnie wskazania do wykonania najczęstszych mutacji w genie BRCA1/BRCA2 i mutacji w genach CHEK są dość szerokie. Najczęściej badania genetyczne wykonuje się u osoby, u której rozpoznano raka piersi z istniejącym obciążeniem rodzinnym rakiem piersi ( a także innymi nowotworami). Po stwierdzeniu określonego błędu wykonuje się badania u pozostałych członków rodziny.
W Pani przypadku ( mam rozumieć, że chorująca osoba nie miała badań genetycznych i nie zamierza ich wykonać) może się Pani udać do Poradni Genetycznej i wykonać badania niestety odpłatnie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy