Witam serdecznie!
Rak piersi jest uwarunkowany dziedzicznie w około 5-10% przypadków. Jest to spowodowane pewnym uszkodzeniem kodu genetycznego – zwanego inaczej mutacją. Niedawno poznano konkretne geny, których dotyczy ta mutacja – tzw. BRCA1 i BRCA2. Osoby, które posiadają uszkodzony jeden z powyższych genów mogą przekazywać tę mutację swojemu potomstwu. W przypadku posiadania mutacji tych genów ryzyko zachorowania na raka piersi w przeciągu życia wynosi aż 50%, czyli co 2 osoba z chorym genem zachoruje na raka piersi. Dodatkowo wzrasta także ryzyko wystąpienia innych nowotworów – w tym: jajnika, macicy, prostaty lub jelita grubego.
O dziedzicznym podłożu wystąpienia raka piersi należy myśleć przede wszystkim, jeżeli zachorowanie na raka nastąpiło przed 45 rokiem życia. Zagrożenie dotyczy głównie krewnych w pierwszej linii (siostra, matka, córka).
Wystąpienie raka piersi u siostry dziadka, szczególnie jeśli wystąpiło po 45 roku życia, nie jest szczególnie obciążające dla Pani córki. Niemniej, gdyby w najbliższej rodzinie zdarzyły się inne zachorowania, można pomyśleć o wizycie w Poradni Genetycznej. Oczywiście warto, aby córka pamiętała o regularnych kontrolach u ginekologa.
Więcej na temat dziedzicznego raka piersi jeszcze na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-brca1-i-brca2.
Pozdrawiam serdecznie