Babcie chorowały - czy jestem obciążona genetycznie?

Witam,

moja babcia od strony taty w wieku 51 lat miała gruczolaka trzonu macicy (zmarła w wieku 83 lat z innego powodu), natomiast babcia od strony mamy, mając 40 lat miała raka piersi (dziś ma 85 lat i jest amazonką).

Czy jestem obciążona genetycznie?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Mówiąc o obciążeniu genetycznym raka piersi należy myśleć o występowaniu mutacji genu BRCA1 i BRCA2 u danego osobnika.
Dla wszystkich Polek wskazaniem do badania mutacji BRCA1 powinno być stwierdzone wśród krewnych I (matka) lub II stopnia (siostra) co najmniej jedno zachorowanie na nowotwór piersi przed 50. rokiem życia lub raka jajnika w dowolnym wieku. Test na mutację BRCA1 można także rozważać u każdej kolejnej chorej z rakiem piersi lub jajnika.
W Pani przypadku wydaje się, że nie ma bezpośrednich wskazań do oznaczenia mutacji genu BRCA1.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl