Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 4 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy jestem obciążona rakiem piersi?

Moja prababcia (dziadka od strony mamy mama) miała raka piersi w wieku ok. 50 lat i zmarła. Dziadek i mama są zdrowi. Babcia od strony taty ma raka piersi i nerki (cierpi też na cukrzycę, tarczycę, nadciśnienie i otyłość. Tata jest zdrowy. I pozostali z najblizszej rodziny też. Czy ja mogę być obciążona genetycznie na raka piersi?
KOBIETA, 23 LAT 3 miesiące temu

#dziejesienazywo: Czym są choroby rzadkie?

W Polsce żyje 2-3 mln osób chorych na choroby rzadkie. 80% tych chorób ma podłoże genetyczne. Występują one z częstotliwością mniejszą niż 5 na 10 000 przypadków. O tym jakie powinno być podejście do osób chorych na choroby rzadkie opowiadają Stanisław Maćkowiak i Małgorzata Maćkowiak.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

niestety udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na Pani pytanie nie jest łatwe. Nowotwór nie jest chorobą jednogenową, stąd nie powinno się używać sformułowania „dziedziczenie”.

Niemniej istnieje około 10-15% ludzi, u których statystycznie można zaobserwować większą zapadalność na nowotwory – u ich rodzin także. Ludzie ci faktycznie są nosicielami genów, o których można powiedzieć, że są uszkodzone. Takim przykładem jest gen BRCA1 oraz BRCA2, którego obecność oznacza zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/brca1-i-brca2.

Przyjmuje się, że w rodzinach, w których występowały nowotwory piersi, jajnika, trzustki czy prostaty wskazane są badania genetyczne w celu ustalenia nosicielstwa uszkodzonych genów.

Być może zatem jest Pani w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia tego nowotworu – konieczne byłoby potwierdzenie tego badaniami genetycznymi – niemniej nawet jeżeli tak jest, to wciąż mówimy o prawdopodobieństwie, nie o pewnym zachorowaniu na nowotwór.

O raku piersi może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rak-piersi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy