Czy jestem obciążona rakiem piersi?

Moja prababcia (dziadka od strony mamy mama) miała raka piersi w wieku ok. 50 lat i zmarła. Dziadek i mama są zdrowi. Babcia od strony taty ma raka piersi i nerki (cierpi też na cukrzycę, tarczycę, nadciśnienie i otyłość. Tata jest zdrowy. I pozostali z najblizszej rodziny też. Czy ja mogę być obciążona genetycznie na raka piersi?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na Pani pytanie nie jest łatwe. Nowotwór nie jest chorobą jednogenową, stąd nie powinno się używać sformułowania „dziedziczenie”.

Niemniej istnieje około 10-15% ludzi, u których statystycznie można zaobserwować większą zapadalność na nowotwory – u ich rodzin także. Ludzie ci faktycznie są nosicielami genów, o których można powiedzieć, że są uszkodzone. Takim przykładem jest gen BRCA1 oraz BRCA2, którego obecność oznacza zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/brca1-i-brca2.

Przyjmuje się, że w rodzinach, w których występowały nowotwory piersi, jajnika, trzustki czy prostaty wskazane są badania genetyczne w celu ustalenia nosicielstwa uszkodzonych genów.

Być może zatem jest Pani w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia tego nowotworu – konieczne byłoby potwierdzenie tego badaniami genetycznymi – niemniej nawet jeżeli tak jest, to wciąż mówimy o prawdopodobieństwie, nie o pewnym zachorowaniu na nowotwór.

O raku piersi może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rak-piersi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.