Witam,
czynniki dziedziczne powstawania nowotworów stanowią przyczynę raka w przypadku 10-30% nowotworów. Do posiadających etiologię dziedziczną należą przede wszystkim: nowotwory piersi, układu pokarmowego, skóry, krtani i innych narządów. Być może zechce Pani przeczytać ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/testy-genetyczne-w-onkologi.
Podstawą w ocenie predyspozycji do zachorowania jest ustalenie co najmniej dwóch przypadków nowotworu piersi i/lub jajnika w rodzinie. Dodatkowo cechą nowotworu dziedzicznego jest jego wystąpienie przed 50., a zwłaszcza przed 35. rokiem życia. Kolejnym czynnikiem jest występowanie kilku nowotworów u jednego członka rodziny, a także: nietypowy, rzadki rak lub rak występujący nietypowo (np. rak piersi u mężczyzny) oraz powracanie nowotworu w kolejnych pokoleniach rodziny. Dlatego też posiadanie informacji odnośnie konkretnych rodzajów nowotworów u członków rodziny wraz z wiedzą na temat tego, kiedy pojawił się rak jest istotna.
W takiej sytuacji warto wykonać badania genetyczne, ale o ich zasadności powinien zadecydować specjalista genetyk zajmujący się onkogenetyką. Tylko on jest w stanie zadecydować jakie badania wykonać oraz jak odczytywać wyniki – dla przykładu mutacje w obrębie genu BRCA mogą świadczyć o podwyższonym ryzyku wystąpienia raka piersi, ale niekoniecznie. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/genetyczne-przyczyny-raka-piersi-brca1-i-brca2.
W Pani przypadku genetyk powinien zadecydować, które geny należy poddać badaniu, tak, by nie generować kosztów niepotrzebnie. Proszę pamiętać, że badanie genetyczne metodą NGS jest badaniem kosztownym. Dlatego sugeruję, by zgłosiła się Pani do przychodni POZ celem wystawienia skierowania do poradni genetycznej z powodu obciążenia rodzinnego chorobami nowotworowymi złośliwymi.
Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/geny-niosace-ryzyko-nowotworow-a-czynniki-kancerogenne.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy jestem obciążona rakiem piersi? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy powinnam wykonać badania genetyczne? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mogę w przyszłości zachorować na nowotwór? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mogę wykonać badania, aby upewnić się, że nie mam żadnych mutacji genetycznych? – odpowiada Lek. Zbigniew Żurawski
- Czy mogę zachorować na raka żołądka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy jestem obciążona genetycznie rakiem? – odpowiada Lek. Agnieszka Barchnicka
- Czy jest w grupie ryzyka zachorowania na raka płuc? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dziedziczność chorób nowotworowych – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Skoro jestem w grupie ryzyka, jakie badanie powinnam wykonać w wieku 20 lat? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy jestem narażona na raka płuc? – odpowiada Lek. Karol Gołębiewski
artykuły
Lekarze nie dawali jej szans. "Jestem doskonałym przykładem na to, że nie ma beznadziejnych przypadków"
Patrycja siedem lat temu zachorowała na nowotwór p
Rak zapisany w genach. Czy da się przewidzieć, że zachorujemy na nowotwór?
Szacuje się, że ok. 10-15 proc. chorób nowotworowy
Czynnik, który generuje raka. Stąd tyle diagnoz u młodych
Rak piersi może zaatakować bardzo wcześnie, nawet