Czy można odziedziczyć problemy genetyczne jeśli chodzi o ciążę?

Witam. Moje pytanie brzmi, czy można odziedziczyć problemy genetyczne jeśli chodzi o ciążę? Mama mojego partnera miała problem z utrzymaniem ciąży. Po urodzeniu syna, chcąc mieć drugie dziecko przeżyła 6 wczesnych poronień samoistnych i nie doczekali się drugiego dzieciątka. Ja poroniłam już drugi raz. Oba poronienia nastąpiły w 5 tygodniu. Czekamy na badania genetyczne.
KOBIETA, 26 LAT 2 miesiące temu

Dzień dobry,

Tak,partner może być nosicielem,dlatego może dochodzić do poronień.

Dlatego warto wykonać badanie kariotypu,ponieważ ujawnia ono nosicielstwo aberracji chromosomowej, zwykle translokacji lub inwersji. Nosiciel lub nosicielka aberracji są zupeł­nie prawidłowi fenotypowo, ale produkują więcej gamet z nieprawidłowym materiałem genetycznym niż osoby z prawidłowym kariotypem. Poronienia samoistne są traktowane jako sygnał, że kariotyp któregoś z partnerów może być niepra­widłowy, dlatego dwa poronienia samoistne są wskazaniem do określenia kariotypu u obojga partnerów.

Zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska