Czy jest duże prawdopodobieństwo, że to cukrzyca?

Dzień dobry, zauważyłem u siebie następujące objawy, które występują od niedawna. Częste oddawanie moczu, są to standardowe porcje, mocz jest bezbarwny, uczucie w ustach jakbym bul na „kacu” i delikatnie wysuszone usta. Kilka lat temu przy okazji badań genetycznych lekarze stwierdzili u mnie insulinoopornosc, aczkolwiek mój lekarz rodziny z tych samych wyników tego nie stwierdził. Czy jest duże prawdopodobieństwo ze to cukrzyca, czy są może jakieś inne choroby na które wskazywać mogą te objawy?
MĘŻCZYZNA, 23 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za pytanie.

Cukrzyca to choroba metaboliczna charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy. Choroba może być skutkiem predyspozycji genetycznych, jak i czynników środowiskowych.

Na rozwój cukrzycy istotny wpływ mają złe nawyki żywieniowe, dlatego profilaktyka tej choroby w dużej mierze opiera się na zdrowym odżywianiu i utrzymywaniu prawidłowej wagi. Do typowych objawów cukrzycy zaliczamy: wzmożone pragnienie, zwiększenie ilości oddawanego moczu (wielomocz), utrata masy ciała, mimo wzmożonego apetytu, osłabienie, senność, szybkie męczenie się, infekcje drożdżakowe w okolicach narządów płciowych, w fałdach skórnych lub w jamie ustnej itp. Opisany przez Pana symptom może więc świadczyć o cukrzycy. Jednak by to potwierdzić, konieczna jest wizyta u lekarza oraz poddanie się pogłębionej diagnostyce.

Częste oddawanie moczu może również wskazywać na stan zapalny dróg moczowych lub być skutkiem spożywania nadmiernej ilości płynów, może też mieć podłoże psychogenne.

Podsumowując, by poznać przyczynę częstomoczu, najlepiej było by udać się do lekarza, który przeprowadzi wywiad i w razie potrzeby zleci odpowiednie badania.

Zachęcamy też do zapoznania się z zagadnieniami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/czeste-oddawanie-moczu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-moga-byc-przyczyny-czestego-oddawania-moczu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-mozna-leczyc-czestomocz

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-czestomocz-moze-byc-wywolany-cukrzyca

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.