Genetyczne uwarunkowania raka płuc

Proszę bardzo o odpowiedź jakiegoś specjaliste w danej dziedzinie-genetyka, chirurga/onkologa.Mój ojciec w wieku 56 lat zmarł na raka płuc, był nałogowym palaczem, chorował na gruźlice.Jego dziadek również chorował na raka płuc i krtani (albo to był przerzut).Nic mi nie wiadomo o innych przypad.Boje sie bardzo, że jestem w grupie ryzyka i moge zachorować.Ja nie pale ale słyszałam, że rak płuc jest dziedziczny, powinnam wykonać jakieś badania genetyczne? Proszę o odp, żyje w strachu od paru dni..

Zasada jest taka , że dana osoba jest w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na dany nowotwór jeżeli dwoje krewnych 1-wszego rzędu , tj. rodzice a dzieci i rodzeństwo między sobą chorowali na ten sam nowotwór! Wyjątek - to rak piersi , gdzie wystarczy , aby jedna osoba krewna 1-wszego rzędu chorowała na raka piersi - to już się jest w grupie podwyższonego ryzyka. W związku z powyższym nie jest Pani w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka płuc. Poradnia Genetyczna jest w Centrum Onkologii na Ursynowie , tel. centrali 225462000, zż