Czy jest u mnie ryzyko raka płuc?

Moja babcia mama mojej mamy w wieku 74 lat zmarła na raka płuc w wieku 67 lat zmarł jej syn również na raka płuc moja mama a jej córka jest zdrówa. Czy powinnam zrobić jakieś badania genetyczne i czy jestem w grupie zwiększonego ryzyka

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

niektóre predyspozycje do zachorowania na nowotwór płuc są zależne genetycznie. Należy jednak pamiętać, że sama choroba nie jest dziedziczna (dziedziczy się tylko szansę na zachorowanie).

Przy dziedziczeniu predyspozycji nowotworowych ważne są trzy geny. Pierwszy z nich nosi nazwę onkogenu i odpowiada za namnażanie komórek rakowych, kolejny to gen supresorowy, który przy uszkodzeniu podwyższa ryzyko zachorowania, oraz gen odpowiadający za naprawę uszkodzonego DNA.

Aby wykonać odpowiednie badania, musi się Pani udać do poradni genetycznej. Dopiero tam specjaliści po przeprowadzeniu wywiadu, będą w stanie zaproponować zrobienie badań, które wykażą czy odziedziczyła Pani, któryś z wadliwych genów.

Informujemy również, że nawet przy odziedziczeniu genów nowotworowych, raka płuc wywołuje głównie postępowanie samego pacjenta. Ryzyko jest bowiem największe u nałogowych palaczy tytoniu, a także osób prowadzących niezdrowy styl życia i narażonych na zanieczyszczenia przedostające się do płuc.

Zachęcamy do zapoznania się z pytaniami innych użytkowników, którzy mierzyli się z podobnym zagadnieniem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/genetyczne-uwarunkowania-raka-pluc

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-w-grupie-ryzyka-zachorowania-na-raka-pluc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.