Czy mogę zachorować na raka żołądka?

Dzień dobry Mój prapradziadek zachorował i zmarł na raka żołądka, jego syn, a mój pradziadek (dziadek mojej mamy) oraz dwóch jego rodzonych braci również zachorowało i zmarło na raka żołądka (na pewno byli po 50), moja prababcia (babcia taty) w dość młodym wieku, prawdopodobnie, zachorowała na raka wątroby i w efekcie tego zmarła. Dziadkowie z obydwu stron oraz rodzice bez chorób nowotworowych. Czy, w związku z powyższym, jestem w grupie ryzyka, raka żołądka? Pozdrawiam
KOBIETA, 39 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

obciążenie dziedziczne jest jednym z czynników, który może wpłynąć na ryzyko zachorowania na nowotwór, ale nie jedynym. Nasz genetyk uważa, że przyczyny występowania raka żołądka są bardzo różne – to także przewlekłe zapalenie i infekcja Helicobacter pylori, palenie papierosów czy nieodpowiednia dieta.

Jeśli pojawiają się u Pani jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu pokarmowego, to z pewnością warto wykonać badania diagnostyczne, takie jak gastroskopia.

Odpowiedzi specjalistów na podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-ryzyko-zachorowania-na-raka-jesli-w-rodzinie-byla-osoba-chora,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rak-zoladka-u-ojca-a-ryzyko-genetycznego-obciazenia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-nowotwor-zoladka-jest-dziedziczny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.