Czy jest ryzyko zachorowania na raka, jeśli w rodzinie była osoba chora?

Witam Mam w rodzinie przypadki raka. Jedno z dziadków rak kości, rodzeństwo matki rak żołądka. Mam powyżej 40 lat. Jakie badania można wykonywać profilaktycznie aby stwierdzić czy jestem w grupie ryzyka. Słyszałam o badaniach na markery.

W takim przypadku i w takiej sytuacji nie ma rutynowych badań genetycznych, bo raki nie tylko mają podłoże związane z rodzinnym, genetycznym występowaniem, ale też i środowiskowym, nabytym. Tylko w ewidentnych sytuacjach występowania odpowiedniego typu nowotworów, w odpowiedniej konfiguracji rodzinnej wykonuje się specjalistyczne badania genetyczne. Oczywiście są odpowiednie zalecenia standardowych badań profilaktycznych, które można wykonywać czy to w zakresie badań obrazowych czy też laboratoryjnych, o których powinien Pana poinformować Pana lekarz rodzinny.