Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby nowotworowej a przypadki raka w rodzinie

jakie jest prawdopodobieństwo gdy w rodzinie kilka osób zachorowało na raka że ja również mogę zachorować

Witam serdecznie.
Wszystko zależy od tego jakie nowotwory występowały w rodzinie i czy były to choroby związane bardziej z narażeniem środowiskowym na niebezpieczne czynniki (rak płuca, krtani) czy też takie, w których predyspozycja rodzinna odgrywa pewną rolę (rak sutka, jajników, jelita grubego). Bardzo mało nowotworów ma typowy dziedziczny charakter. W większości predyspozycje rodzinne nakładają się na czynniki środowiskowe, a przede wszystkim styl życia danej osoby. Myślę jednak że warto wykonywać badania profilaktyczne mające na celu wczesne wykrycie nowotworów (kolonoskopia, usg piersi, mammografia, usg dopochwowe) oraz dbać o zdrowy, aktywny styl życia minimalizujący ryzyko zachorowania.

Najwyższe ryzyko dotyczy tych raków, na które zachorowali najbliżsi krewni, czyli rodzice lub rodzeństwo. Jest to ryzyko 2-3-krotnie wyższe od ryzyka, które normalnie występuje w ciągu życia i dotyczy tego samego rodzaju nowotworu.
To ryzyko dodatkowo może być wyższe, jeśli doszło do wczesnych zachorowań, zachorowań jest dużo, a rodzaje nowotworów rzadkie.
Zalecam jednak wizytę w Poradni Genetycznej, gdyż sprawa wymaga szczegółowej oceny i ustalenia wskazań do ewentualnych badań genetycznych.