Czy w takim przypadku jestem narażona na większe ryzyko zachorowania na raka?

Witam, moja mama będąc ze mną w ciąży chorowała na nowotwór, niestety nie podjęła leczenia. Czy w takim przypadku jestem narażona na większe ryzyko zachorowania? I jakie badania najlepiej wykonać w tym kierunku, zbadać poziom markerów nowotworowych czy zrobić badania genetyczne pod tym kątem? Można zrobić to na NFZ? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Lek. Wojciech Zygmunt

Jeżeli w rodzinie występowała choroba nowotworowa, to zawsze jest ryzyko, że pani również zachoruje. Ale to wszystko zależy od rodzaju nowotworu, oraz rodzaju narażenia na czynniki środowiskowe (palenie papierosów, czynniki chemiczne, zawodowe itp.). Nie znając rodzaju nowotworu o jaki pani chodzi nie mogę pani polecić wykonania oznaczenia jakichkolwiek markerów nowotworowych czy badań genetycznych. W tym celu musi się pani skonsultować z onkologiem i dokładnie wytłumaczyć mu całą sytuację, gdyż w pani zapytaniu jest podane zbyt mało szczegółowych informacji. Pozdrawiam i życzę zdrowia.