Ryzyko zachorowania na raka krwi u wnuczki

Moja prababcia zmarła na raka krwi w wieku 85 lat. Teraz w wieku 76 lat przewlekła białaczke szpikową z chromosomem philadelphia zdiagnozowano u babci. Bracia mojej babci byli również chorzy, jeden na raka płuc (długotrwałe palenie) a drugi na raka żoładka. Jak duże jest ryzyko zachorowania u mnie, wnuczki? Więcej przypadków raka w naszej rodzinie na pewno nie było.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, wobec występowania chorób nowotworowych w rodzinie ryzyko wystąpienia choroby u Państwa jest podwyższone, nie istnieją jednak skale pozwalające jednoznacznie i procentowo podać taką zależność. Zdecydowanie bardziej niepokojące i wymagające ew. diagnostyki genetycznej jest wystąpienie choroby nowotworowej u krewnych w młodym wieku.

Proponuję zgłosić się do poradni genetycznej, tam dostanie Pani do wypełnienia ankietę i w zależności od jej wyniku zostanie określone w Pani przypadku ryzyko