Ryzyko zachorowania na raka jelita

Witam, chciałabym zapytać czy jest jakaś możliwość by uniknąć kolonoskopii? mam 30 lat, moja mama zmarła w wieku 35 lat na raka jelita grubego. innych przypadkow raka w rodzinie nie było, wiem, że mowiono jej, ze rak moze byc wynikiem jedzenia dziwnych rzeczy na skutek zaburzen psychicznych. ja niczego nie jem, mam dobrą morfologię, ogólnie czuję się super. obserwuję siebie. natomiast niezmiernie boję się, że zachoruję na to samo. Tak samo mocno boję się kolonoskopii:( Czy jest duze ryzyko?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, zachorowanie u matki w takim wieku wskazuje na przyczynę genetyczna dlatego warto wykonać kolonoskopię która jest najlepsza metoda przesiewową. Pozdrawiam