Jak powinno wyglądać postępowanie w przypadku nadżerki?
Witam. Badania profilaktyczne cytologii oraz usg wykonuje co roku. Grupa 1, poród jeden. Lekarz stwierdził małą nadżerke do kontroli i że nic z nią nie robimy. Taka sutuacje jest od 4 lat. Czy faktycznie nic z nią się nie robi? W internecie można wyczytać wszystko. Proszę o odpowiedź.

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam serdecznie,
nadżerka szyjki macicy to dosyć częsta przypadłość kobiet w wieku rozrodczym.
Konieczność leczenia nadżerki szyjki macicy zależna jest od wielkości nadżerki, a także od wyniku badania cytologicznego oraz objawów, które mogą jej towarzyszyć. Jeśli wynik cytologii jest prawidłowy, a kobieta nie odczuwa uciążliwych dolegliwości (takich jak plamienia związane z nadżerką czy krwawienia kontaktowe), to podejmowanie leczenia nie jest konieczne. Czasem nadżerka goi się samoistnie.
Ważne, aby regularnie kontrolować nadżerkę szyjki macicy oraz wykonywać badania cytologiczne zgodnie z zaleceniami lekarza.
Inne pytania o nadżerkę szyjki macicy umieszczamy poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mala-nadzerke-nalezy-leczyc, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadzerka-szyjki-macicy-a-wskazania-do-jej-leczenie, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-nalezy-leczyc-nadzerke.