Czy mam się pilnie udać do ginekologa?

rok temu ginekolog zdiagnozowała mi nadzerke szyjki macicy, średniej wielkości. mówiła ze chce się wstrzymać z leczeniem dopóki nie mam mocnych objawów. minął rok, ale objawy są coraz mocniej nasilone- czesto czuje coraz mocniejszy ból w podbrzuszu, w różnych fazach cyklu, stosunek sprawia ból. ostatnio pojawiło się pierwszy raz sporo krwi po stosunku, czemu towarzyszył ból i mdłości. czy powinnam udać się pilnie do ginekologa po krwawieniu po stosunku, czy raczej nie powinno mnie to martwić?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Nadżerka szyjki macicy to dolegliwość, która dotyka wiele kobiet. U niektórych z nich może nie dawać większych objawów, u innych, wręcz przeciwnie.

Jeżeli dostrzega Pani u siebie takie dolegliwości, jak ból podbrzusza, krwawienie po stosunku oraz mdłości warto udać się do ginekologa. Objawy te mogą mieć związek zarówno z nadżerką, jak i innymi schorzeniami narządów rodnych, które warto byłoby wykluczyć. Proszę udać się na badanie ginekologiczne. Wskazane jest również wykonanie usg. Lekarz może zalecić Pani również zrobienie cytologii. Na rozwój nadżerki może wpływać wiele czynników. Są to zarówno infekcje pochwy, urazy narządów intymnych oraz problemy hormonalne.

O metodzie leczenia nadżerki zadecyduje lekarz. Dość często w takich przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne. Czasami ból podbrzusza oraz mdłości mogą być objawami ciąży, dlatego dla pewności zalecamy również wykonanie testu ciążowego.

W poniższym artykule na temat nadżerki znajdzie Pani więcej szczegółowych informacji dotyczących jej przyczyn oraz sposobów leczenia:

https://portal.abczdrowie.pl/nadzerka-szyjki-macicy

Przesyłamy również linki do odpowiedzi specjalistów naszego serwisu na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadzerka-a-bole-w-pochwie-przy-stosunku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadzerka-i-bol-podczas-stosunku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-nadzerka-jest-niebezpieczna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.