Jakie jest postępowanie w przypadku CIN 1?

Postępowanie w przypadku dysplazji szyjki macicy CIN-1. Dzień dobry, po nieprawidłowym wyniku cytologii (III, ASCUS) oraz pozytywnym wyniku HPV (typ 16) wykonana kolposkopia wykazała: fragment nadżerki gruczołowej szyjki macicy z epidermizacją, metaplazją płaskonabłonkową i dysplazją małego stopnia (LSIL) w nabłonku wielowarstwowym płaskim, zapalenie przewlekłe. Bardzo proszę o informację co oznacza wynik kolposkopii i czy ta patologia wymaga usunięcia? Lekarz, który wykonał kolposkopię (nie jest to mój ginekolog "prowadzący", ponieważ byłam u niego tylko na kolposkopii) proponuje ją usunąć, natomiast w czytałam, że w przypadku CIN-1 nie ma potrzeby usuwania zmiany.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

CIN1 to dysplazja szyjki macicy, która podlega obserwacji (badania cytologiczne i kolposkopowe) przez okres minimum 6-12 miesięcy, ponieważ zmiany na tym etapie często podlegają samoistnemu cofnięciu się, choć może to trwać od pół roku aż do 2 lat. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/dysplazja-szyjki-macicy-przyczyny-wykrywanie-leczenie. Mimo onkogennego typu HPV powodującego dysplazję, nie zawsze dochodzi do rozwoju nowotworu.

Jeśli chodzi o leczenie, o którym wspominał ginekolog, to być może miał na myśli usunięcie nadżerki – bywa leczona przy pomocy farmakoterapii, ale też poprzez elektrokoagulację czy fotokoagulację. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-nadzerki-szyjki-macicy-nadzerka-prawdziwa-i-rzekoma.

Proszę skonsultować się z ginekologiem i porozmawiać o wszystkich Pani wątpliwościach, a także o metodach leczenia nadżerki. Jeśli chodzi o CIN1 natomiast, to być może odpowiedź naszego eksperta na to pytanie uspokoi Panią: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-jest-postepowanie-przy-cin.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.