Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 2 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy muszę mieć zabieg przy CIN 1?

Witam, W marcu 2019 po raz pierwszy otrzymałam zły wynik cytologii -lsil cin1. Kolposkopia cin1/2 wycinki nie wykazały zmian. Cintec dodatni. W czerwcu 2019. Kolejna kolposkopia - delikatne pinkcikowanie cin1 w wycinku. P16 ujemne. W grudniu 2019 cytologia dobra ale nadal dodatni hpv 58, w czerwcu 2020r rownież dobra cytologia. Czy jest szansa, ze wirus sie cofnie? Czy przy kolejnej kolposkopii jesli wyjdzie cin 1 w histopacie (Wycinki z szyjki) należy zrobić zabieg?
KOBIETA, 30 LAT 10 miesięcy temu

Wzrost ryzyka raka piersi w HTZ

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy, w odpowiedzi na zadane przez Panią pytanie, chcielibyśmy zachęcić do kontaktu z Pani lekarzem ginekologiem lub ewentualnie z wirusologiem. W swoim pytaniu opisuje Pani wyniki badania cytologicznego i kolposkopowego, w których występują zmiany CIN 1. Zmiany CIN są zawsze wskazaniem do kontroli cytologii w okresach częstszych niż 1 rok, jak to ma miejsce w przypadku prawidłowych wyników. Jak widać po Pani wypowiedzi badanie zostało powtórzone i poszerzone dodatkowo o badania genetyczne w kierunku różnych typów wirusa HPV, który jest najczęściej odpowiedzialny za występowanie zmian CIN 1 w szyjce macicy. Wielu lekarzy zaleca obserwowanie tych zmian przez dłuższy okres czasu, gdyż istnieje spora szansa na ich samoistne cofnięcie. W wielu wypadkach tak jest, aczkolwiek zdarza się, że następuje progresja do kolejnych stopni. Często zaleca się także leczenie farmakologiczne (np. globulki). Zapewne za jakiś czas konieczne będzie powtórzenie cytologii lub też wykonanie kolposkopii. Warto może byłoby skonsultować się też ze specjalistą w dziedzinie wirusologii, który mógłby przybliżyć Pani wiedzę o wirusie i jego działanie w organizmie. Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-cytologiczne-w-ginekologii, https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-hpv-jak-do-niego-dochodzi, https://portal.abczdrowie.pl/wirus-hpv-zakazenie-objawy-leczenie, https://portal.abczdrowie.pl/test-hpv, https://portal.abczdrowie.pl/kolposkopia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy