Czy muszę się leczyć z taką cytologią?

Dzień dobry, czy wynik cytologii: nieprawidłowe komórki z cechami HPV - CIN 1 jest zły i wymaga leczenia? Pozdrawiam
KOBIETA, 56 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wynik cytologii, który Pani otrzymała jest faktycznie nieprawidłowy. Zmiany CIN 1 i podejrzenie HPV zawsze wymagają dalszej kontroli oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia i profilaktyki. Otrzymując taki wynik, musi Pani wrócić do lekarza, który pobierał wymaz po dalsze instrukcje. Możliwe, że ginekolog na ten moment zleci leczenie przeciwzapalne i poprosi o powtórzenie badania za kilka miesięcy.

Jeśli wynik będzie prawidłowy, to pozostanie nadal kontrolować stan szyjki macicy w zaleconych, zapewne częstszych odstępach.

Jeśli jednak stan będzie dalej taki sam albo gorszy to niewykluczone, że diagnostykę trzeba będzie poszerzyć. Lekarz może zasugerować wykonanie kolposkopii. Jest to badanie polegające na oglądaniu szyjki macicy pod dużym powiększeniem z użyciem substancji, która pozwala na uwidocznienie podejrzanych komórek. Ponadto podczas tego badania można pobrać także wycinki do badania patomorfologicznego. Wynik pobranego wycinka daje na ogół odpowiedź co do rodzaju zmian, z jakimi ma się do czynienia. Dodatkowo można wykonać genotypowanie, które pozwoli na ocenę rodzajów wirusa HPV z wyszczególnieniem tych onkogennych.

W zależności od otrzymanych wyników kolejnych badań, specjalista będzie podejmował dalsze kroki. Czasem konieczna jest dalsza obserwacja, a niestety bywa, że konieczna jest interwencja chirurgiczna. Dlatego też zachęcamy do podjęcia kontaktu z ginekologiem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wyniki-cytologii-dlaczego-powinno-sie-je-robic-co-sa-jest-zle-kiedy-rozpoczac-leczenie https://portal.abczdrowie.pl/cytologia-normy

https://portal.abczdrowie.pl/hpv

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-hpv-jak-do-niego-dochodzi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.