Co oznacza wynik cytologii u 24-letniej kobiety?

Interpretacja wyniku cytologicznego. Kobieta 34. Dzień dobry, proszę o pomoc w interpretacji wyniku cytologii. Mam 34 lata. Rozpoznanie : Obecność nieprawidłowych komórek nabłonkowych. Inne zmiany. Interpretacja/Wynik : Zmiany komórkowe nienowotworowe: metaplazja płaskonabłonkowa. Atypowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego (ASC), których charakter trudno jednoznacznie ustalić (ASC-US). Uwagi/Zalecenia Wskazana kontrola cytologiczna (LBC) i wykonanie testu na obecność wirusów HPV(DNA) za 6 msc. Zmartwił mnie zapis o wykonaniu testu na obecność wirusów HPV. Z góry dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badanie cytologii ginekologicznej. To najważniejsza profilaktyka w kierunku nowotworu szyjki macicy. Badanie takie powinno się wykonywać raz w roku, chyba, że lekarz ginekolog zaleci inaczej.

Bardzo istotne są również towarzyszące Pani objawy, takie jak: ból podbrzusza, promieniujący do pleców, przewlekłe stany zapalne, świąd, czy upławy z pochwy. To dość ważne informacje, gdyż takie dolegliwości mogłyby wpływać na wiarygodność i wynik cytologii.

Biorąc pod uwagę wyniki Pani badania cytologicznego, można by stwierdzić, że nie zaobserwowano procesy złośliwego. Wystąpiły jednakże nieprawidłowe komórki nabłonkowe, co mogłoby oznaczać dysplazję śródnabłonkową, czyli obecność nieprawidłowych w wyglądzie komórek szyjki macicy. Taki wynik badania prawdopodobnie mógłby sugerować ryzyko występowania wirusa brodawczaka ludzkiego HPV i taka sytuacja mogłaby sprzyjać rozwojowi raka szyjki macicy.

Taki obraz badania jest niejednoznaczny, dlatego też prawidłowym było zlecenie Pani testu na obecność HPV oraz kontrolę cytologiczną.

W razie wątpliwości, zalecamy Pani ponowną konsultację ginekologiczną, gdyż z racji odległości, trudno jest ocenić dokładnie Pani stan zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wyniki-cytologii-dlaczego-powinno-sie-je-robic-co-sa-jest-zle-kiedy-rozpoczac-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-hpv-jak-do-niego-dochodzi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.