Co oznacza wynik cytologii LBC u 23-latki?
Witam, jestem kobietą 22 lata, dostałam następujące wyniki cytologii cienkowarstwowej LBC: obecność nieprawidłowych komórek nabłonkowych ASC. ASCUS- komórki nabłonka wielowarstwowego dojrzewają prawidłowo i wśród nich widoczne są pojedyncze, nieprawidłowe komórki trudne do jednoznacznej interpretacji. Odczyn zapalny. Wskazane badanie kontrolne po 6 miesiącach. Moje pytanie brzmi- czy nie powinnam zgłosić się do lekarza już teraz w celu dalszych badań, bądź uzyskania leków na stan zapalny? Martwią mnie te wyniki i oczekiwanie na badanie 6 miesięcy jest dla mnie bardzo stresujące. Dodam, że miałam na wizycie wykonywane również usg ginekologiczne oraz kolposkopie i na nich wszystko było prawidłowe.

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Dzień dobry,
wynik badania cytologicznego LBC, który został określony jako ASC-US, świadczy o obecności nielicznych nieprawidłowych komórek, które najprawdopodobniej związane są z obecnym u Pani stanem zapalnym. W próbce wykluczono obecność zmian nowotworowych, a otrzymany wynik nie powinien stanowić powodu do niepokoju.
W dalszej kolejności, zamiast oczekiwać na wykonanie badania kontrolnego za pół roku, może Pani już teraz udać się do ginekologa, w celu podjęcia ewentualnego leczenia stanu zapalnego, jeśli lekarz uzna za niezbędne, co powinno poprawić wyniki. Dodatkowo po przeprowadzonej kuracji, można powtórzyć cytologię wraz z oznaczeniem HPV.
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/cytologia-w-polsce
https://portal.abczdrowie.pl/cytologia-jak-wazne-jest-to-badanie
https://portal.abczdrowie.pl/jak-powinna-przebiegac-cytologia-wideo
https://portal.abczdrowie.pl/cytologia-normy
https://portal.abczdrowie.pl/zrob-sobie-wspanialy-prezent-na-urodziny-wykonaj-cytologie https://portal.abczdrowie.pl/czym-rozni-sie-usg-przezpochwowe-od-cytologii https://portal.abczdrowie.pl/cytologia-na-podlozu-plynnym-nowa-jakosc-w-diagnostyce https://portal.abczdrowie.pl/wyniki-cytologii-dlaczego-powinno-sie-je-robic-co-sa-jest-zle-kiedy-rozpoczac-leczenie