Co oznaczają takie wyniki cytologii 22-latki?

Wynik cytologii Rozpoznanie według SYSTEMU BETHESDA 2014 A. Rozmaz odpowiedni do oceny, zawiera komórki endocerwikalne. B. Stwierdzono obecność nieprawidłowych komórek nabłonkowych (ASC). C. LSIL. Komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego dojrzewają prawidłowo i wśród nich widoczne są nieprawidłowe komórki z cechami infekcji HPV (nie można wykluczyć CIN 1). Odczyn zapalny. D. Wskazane typowanie HPV-DNA, oznaczenie p16/Ki67 (CINTecPlus) oraz ew. badanie kolposkopowe. Brak odpowiednika w klasyfikacji Papanicolaou.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonała Pani kontrolne badanie cytologii. Nie wspomniała Pani jednak, czy występują jakieś niepokojące objawy ze strony narządów rozrodczych, jak: ból podbrzusza, krwawienie międzymiesiączkowe, czy przewlekłe stany zapalne.

Analizując przedstawiony wynik cytologii, można by stwierdzić, że wyodrębniono pewien stan zapalny, o czym może świadczyć obecność nieprawidłowych komórek nabłonkowych. Ponadto istnieje przypuszczenie zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

Zalecamy Pani dalszą konsultację z lekarzem ginekologiem, który po badaniu przedmiotowym i analizie wyniku cytologii zdecyduje o dalszym postępowaniu. Na pewno niezbędne może okazać się wykonanie kolposkopii, która wykaże większe zmiany w obrębie szyjki macicy. Ponadto warto byłoby wykonać test w kierunku zakażenia HPV, aby móc wykluczyć lub potwierdzić infekcję.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-hpv-jak-do-niego-dochodzi

https://zdrowie.parenting.pl/cytologia

https://zdrowie.parenting.pl/wyniki-cytologii

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.