Co znaczy, gdy stwierdzono obecność nieprawidłowych komórek nabłonkowych (ASC)?

Otrzymałam wynik cytolog. Stwierdzono obecność nieprawidłowych komórek nabłonkowych (ASC).Komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego dojrzewają prawidłowo i wśród nich widoczne są nieprawidłowe komórki z cechami infekcji HPV ( nie można wykluczyć CIN1). Prawidłowa flora bakteryina. Niewielki odczyn zapalny. Wskazania typowanie HPV- DNA . Proszę o pomoc bo się boje i martwię .

Lek. Michał Lenard

Wynik badania sugeruje, że może występować u pani wirus brodawczaka ludzkiego - HPV. Niektóre odmiany tego wirusa zwiększają ryzyko raka szyjki macicy. Konieczne będzie potwierdzenie, lub wykluczenie infekcji. Sugeruję wizytę u ginekologa, który oceni wynik cytologii i skieruje Panią na odpowiednie badania. Pozdrawiam!