Stwierdzono obecność nieprawidłowych komórek nabłonkowych (ASC)

Dzień dobry, moje pytanie dot. wyników cytologii. Otóż ostatnie wyniki pokazały, że "stwierdzono obecność nieprawidłowych komórek nabłonkowych (ASC) .Wsród kom. nabłonka wielowarstwowego widoczne nieprawidłowe kom. z cechami hpv(nie można wykluczyć CIN1). wskazania: badania kolposkopowe ew. wycinki, typowanie hpv dna kontrola cyt. Czy takie wyniki mogą mieć związek z tym, że badanie odbyło się 1 dzień przed miesiączką( miała wystąpić za 7 dni). Czy powinnam się martwić takimi wynikami?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Fakt, że badanie było wykonane dzień przed miesiączką nie ma znaczenia. Póki co nie ma powodów do niepokoju. Proszę jednak nie bagatelizować objawów, tylko postępować wg zaleceń lekarza prowadzącego.