Co znaczą te wyniki badań cytologii? [PORADA EKSPERTA]

Dzień dobry, Otrzymałam wyniki badań cytologii Obraz cytologiczny nieprawidłowy, nieprawidłowe komórki nabłonkowe, komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego,o nieokreślonym znaczeniu. Znaczne zmiany odczynowe,liczne nabłonki metaplastyczne, leukocyty i erytrocyty. Nie lubię panikować ale czy nie powinnam ..

Dzień dobry. Taki wynik współcześnie ma określenie ASC-US. Jest to skrót od określenia anglojęzycznego "nieprawidłowe komórki nabłonkowe trudne do jednoznacznej interpretacji". W kolejności klasyfikacji nieprawidłowych obrazów cytologicznych jest to pierwszy obraz, że coś może być nie tak. W takiej sytuacji są dwie możliwości: 1. powtórzenie cytologii za 6 miesięcy 2. wykonanie wymazu z szyjki na obecność DNA wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Preferowana jest druga metoda. Ponieważ wiemy, że jedynym czynnikiem sprawczym raka szyjki macicy jest przewlekła infekcja HPV, to wynik da nam odpowiedź czy pacjentka jest lub nie jest w grupie ryzyka. Jeśli DNA HPV wykaże obecność wirusa z grupy onkogennej, należy wykonać kolposkopię. Jeśli wynik będzie negatywny w takiej sytuacji kobieta nie ma ryzyka raka szyjki macicy i wraca do standardowych, cyklicznych cytologii. W Pani przypadku opisywane są zmiany odczynowe. Być może to tylko banalny stan zapalny. I po leczeniu miejscowym wynik będzie prawidłowy. Jednakże ja bym proponował wykonać test DNA HPV.