Czy możliwe jest w tej sytuacji wykrycie nowotworu?

Dzień dobry. Proszę o odpowiedź a mianowicie w cytologii wyszła mi grupa Asc h, we wtorek mam kolposkopię z biopsją. Jeżeli w cytologii nie wyszły komórki rakowe to czy mogą wyjść w kolposkopii? Wiem że może wyjść dysplazja, ale czy jeszcze coś groźniejszego?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Pani wynik cytologii faktycznie jest nieprawidłowy, chociaż niejednoznaczny. Dlatego też lekarz zalecił wykonanie kolposkopii wraz z biopsją.

Kolposkopia jest badaniem dużo dokładniejszym. Polega na oglądaniu szyjki macicy z pomocą specjalnego urządzenia, które nazywa się kolposkopem. Jest to pewien rodzaj mikroskopu, który daje kilkudziesięciokrotne powiększenie oglądanych tkanek i komórek. Dzięki temu możliwe jest szybkie oszacowanie, czy występują podejrzane zmiany. Jeśli takie będą, to wówczas pobierana jest biopsja. Oba te badania dają możliwość oceny stopnia uszkodzenia komórek. Pobranie jednak wycinka do biopsji oraz potem badanie patomorfologiczne dają pewność, co do rodzaju komórek. Możliwe jest zatem rozpoznanie zarówno zmian łagodnych, ale także nowotworu złośliwego. Na pewno szybkie podjęcie diagnostyki daje ogromne szanse na leczenie oraz wyleczenie takich zmian. Dlatego też należy posłuchać lekarza prowadzącego i jak najszybciej zapisać się na wykonanie badań. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kolposkopia

https://portal.abczdrowie.pl/szyjka-macicy-przed-okresem-po-zaplodnieniu-w-czasie-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-czesto-potrzebne-do-potwierdzenia-prawidlowej-diagnozy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.