Czy taki wynik badania oznacza nowotwór dróg rodnych?

Witam mam pytanie czy ten wynik cytologi oznacza że mam juz raka,kolposkopie mam dopiero 28.10 ,B2 stwierdzono obecnosc nieprawidłowych komórek nabłonkowych C31aa2 nie można wykluczyć HSIL-ASC-H

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany z wynikiem badania cytologii. Jednak w tej chwili warto zachować spokój i poczekać na wynik badania kolposkopii. Taka diagnostyka na pewno wskaże właściwy obraz i wszelkie nieprawidłowości w obrębie szyjki macicy. W razie konieczności lekarz ginekolog zdecyduje o pobraniu wycinka do dalszych badań histopatologicznych. Tylko taka pełna diagnostyka może dać podstawę do stwierdzenia, czy mamy do czynienia z jakąkolwiek zmianą, zwłaszcza złośliwą.

Bardzo często zdarza się nieprawidłowa cytologia z wyodrębnionymi nieprawidłowymi komórkami. Czasami jest to efekt przewlekłych i niedoleczonych stanów zapalnych dróg rodnych. Niekiedy również materiał do badania cytologicznego zostaje źle pobrany, dając błędny wynik.

Życzymy Pani pozytywnego nastawienia oraz prawidłowego wyniku kolposkopii, a w razie wszelkich wątpliwości konsultację z lekarzem ginekologiem.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://zdrowie.parenting.pl/4-najczestsze-pytania-o-badanie-cytologiczne-odpowiada-ginekolog/5

https://portal.abczdrowie.pl/kolposkopia

https://portal.abczdrowie.pl/wyniki-cytologii-dlaczego-powinno-sie-je-robic-co-sa-jest-zle-kiedy-rozpoczac-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.