Jak dalej powinnam stosować antykoncepcję?

Kobieta, 30 lat zdiagnozowana endometrioza i ektopia szyjki macicy, kolposkopia i cytologia nie wykazały nic niepokojącego. Zażywane są dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne bez przerwy od około roku. Od 5 dni pojawiło się krwawienie/plamienie świeżą, jasnoczerwoną krwią. Jednego dnia jest go mniej a drugiego więcej. Bóle brzucha jak przy miesiączce. Czy może być to spowodowane brakiem robienia przerwy między opakowaniami? Czy warto zrobić teraz przerwę czy brać dalej pigułki?
KOBIETA, 30 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jak najbardziej takie dolegliwości mogą się pojawić z powodu braku przerwy między opakowaniami tabletek antykoncepcyjnych. Zazwyczaj producenci pigułek zalecają wykonywanie przerwy, za wyjątkiem pojedynczych sytuacji.

W obecnej sytuacji najlepiej byłoby zrobić przerwę na krwawienie z odstawienia po skończonym opakowaniu. Wówczas dolegliwości powinny zniknąć. W razie wątpliwości proszę konsultować się z ginekologiem.

Odpowiedzi specjalistów na podobne pytania można znaleźć poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/polaczenie-trzech-opakowac-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjmowanie-tabletek-antykoncepcyjnych-bez-przerwy-pomiedzy-opakowaniami,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skutki-uboczne-pominiecia-7-dniowej-przerwy-pomiedzy-opakowaniami-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.