Jaki może być wynik kolposkopii?

Dzień dobry. Otrzymałam wyniki z cytologi wykonanej systemem Bethesda. Nieprawidłowość komórek nabłonkowych, nieprawidłowe komórki nabłonka płaskiego (ASC), nie można wykluczyć HSIL-ASC-H. Wskazana dalsza diagnostyka, badanie kolposkopowe. Co to oznacza, czego mogę spodziewać się po wykonaniu badania kolposkopowego?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

kolposkopia jest badaniem, które pozwala na dokładniejszą ocenę komórek nabłonka szyjki macicy. Jest to badanie, na którego podstawie podejmuje się decyzje co do wykonywania dalszej diagnostyki przy nieprawidłowych wynikach cytologii. Jako że w ocenie cytologicznej nie można jednoznacznie stwierdzić, jaki jest stopień zaawansowania nieprawidłowych komórek, to lekarz zalecił Pani właśnie kolposkopię. Podczas tego badania także sprawdza się, czy komórki szyjki macicy wykazują cechy zakażenia HPV. Jest to niezwykle istotna informacja, gdyż, jeśli takie są to, można też wykonać genotypowanie (określenie typu wirusa HPV oraz jego onkogenności). Podczas kolposkopii może też zapaść decyzja o konieczności wykonania biopsji. Trudno powiedzieć, jaki wynik badania Pani otrzyma. Ważne jest, aby zostało wykonane jak najszybciej, gdyż jego wynik będzie miał bardzo istotny wpływ na dalszy przebieg leczenia. Serdecznie pozdrawiamy i zachęcamy do podjęcia dalszego działania i ustalenia terminu badania. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kolposkopia

https://portal.abczdrowie.pl/wyniki-cytologii-dlaczego-powinno-sie-je-robic-co-sa-jest-zle-kiedy-rozpoczac-leczenie\

.https://portal.abczdrowie.pl/hpv

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.