Jak ocenić opis MRI kości u 33-latki?
Proszę o interpretacje opisu MRI głowy : - w prawej jamie Meckela obszar płynowy o wymiarach 12x6 mm modelujący przebieg nerwu V, mogący odpowiadać torbieli pajeczynowki, - płaska nadbudowa kostna Łuski k. Potylicznej - kostniak. - uwidocznione odcinki nerwow czaszkowych w sekwencji Trufi bez uchwytnych zmian morfologicznych

KOBIETA, 33 LAT 12 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witamy,
Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu było wykonywane badanie rezonansu magnetycznego głowy. Czy występują objawy ze strony układu nerwowego bądź pewne choroby przewlekłe, mogące mieć wpływ na wynik badania.
Ze względu na odległość trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy stacjonarną wizytę u lekarza neurologa, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i analizie dotychczasowych badań będzie mógł podjąć decyzję o dalszych krokach postępowania.
Na podstawie wskazanego opisu badania obrazowego, można by stwierdzić, że prawdopodobnie uchwycono torbiel pajęczynówki. W przypadku małej zmiany, pozostaje ona do dalszej obserwacji i kontroli w wyznaczonej przez lekarza przyszłości. Jeżeli natomiast zmiana jest duża, zalecone jest jej chirurgiczne usunięcie. Jednak o takim postępowaniu może zadecydować wyłącznie lekarz neurochirurg.
W przypadku obecności kostniaka, należałoby tą strukturę poddać dalszej obserwacji, gdyż prawdopodobnie nie powinna stanowić żadnego zagrożenia dla zdrowia.
Odpowiedzi na podobne pytanie można przeczytać pod poniższymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-kostniak-powoduje-bole-glowy
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-jest-kostniak-czaszki
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/torbiele-pajeczynowki
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skutki-pekniecia-torbieli-pajeczynowki