Co oznaczają te zawroty głowy i bóle?

Witam serdecznie i bardzo proszę o poradę. MR wykazał, że mam torbiel pajeczynowki dolna tylnia część glowy wielkości 3,1x1,4cm. Od ponad miesiąca mam rzadko wystepujace bóle glowy(krótki i mocny ból po bokach) oraz nawracajace uczucie ucisku w części czołowej. Objawy pojawiają się najczęściej gdy jestem w pozycji pionowej i wykonuje czynności dnia codziennego. Obecnie jestem od ponad miesiaca na zwolnieniu ponieważ mam również czasem zawroty glowy i uczucie splatania/ otepienia które ustępują przy odpoczynku(kładę się i po jakimś czasie ustają). Od jakiegoś czasu dużo szybciej się męczę, budzę się często w nocy. Miałem ostatnio również epizod gorszego widzenie w prawym oku(zupełnie zamazany obraz) trwający około godzine i codziennie z rozna czestotliwoscia drga mi prawa powieka. Miałem kiedyś stwierdzone wysokie ciśnienie w gałce ocznej, nieleczone. Oprócz tego od dłuższego czasu odczuwam straszny swiad w uchu(troche gorzej na nie slysze), laryngolog nie znając wyniku MR przepisał Pronasal ale zastanawiam się czy to nie jest też przypadkiem z powodu tej torbieli. Niedługo mam mieć wizytę u laryngologa, neurochirurga i dopiero w grudniu idę do okulisty. Trochę jestem tym wszystkim zaniepokojony. Bywaja dni, ze czuje sie calkiem dobrze ale objawy powracają. Chciałbym się dowiedzieć czy jest to wielki powod do niepokoju czy taka torbiel to nic groźnego? Mam 34 lata, astmę oskrzelowa(stale przyjmuje DuoResp spiromax), alergie na pylki, zespół jelita drażliwego,przebyte azs, byłem podawany zabiegowi tonsilektomii, byłem leczony antydepresantami. Dziękuję z góry za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Prawidłowo, że wykonano już pewną diagnostykę, która mogła wskazać przyczyny niektórych objawów.

Na podstawie badania rezonansu magnetycznego głowy, stwierdzono obecność torbieli pajęczynówki. Nie są dokładnie znane przyczyny powstania takiej zmiany w obrębie tego rodzaju opony mózgowo – rdzeniowej. Na pewno należałoby ją poddać obserwacji przez regularne badanie obrazowe.

Torbiel jest nieprawidłową przestrzenią, wypełnioną płynem, znajdującej się w otoczeniu tkanki. Niewielkie zmiany nie powinny wywoływać większych objawów, jednak wraz z ich wzrostem można odczuwać nieregularne bóle głowy, nudności, czy zmęczenie i senność.

Wspomniane przez Pana dolegliwości, jak: zmęczenie, zawroty i bóle głowy, a także ogólne osłabienie mogłyby wynikać z obecności torbieli, zwłaszcza, że może ona mieć tendencje do rozrostu.

Problemy laryngologiczne mogły być wynikiem ewentualnej wcześniejszej infekcji dróg oddechowych, gdyż istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że obecność pajęczynówki wpłynęłaby na narząd słuchu.

Ze względu na odległość, trudno jest całkowicie ocenić Pana stan zdrowia. Zalecamy konsultację z lekarzem neurologiem, który po analizie wyniku badania zdecyduje o dalszym postępowaniu i leczeniu.

Odpowiedzi na podobne pytania można przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skutki-pekniecia-torbieli-pajeczynowki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/torbiele-pajeczynowki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/drobna-torbiel-pajeczynowki-przed-i-ponad-rogiem-skroniowym-prawym

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.