Torbiel pajęczynówki i skutki jej pęknięcia

Witam serdecznie. Mam na imię Martyna, mam 19 lat i proszę bardzo o wyjaśnienie mi sprawy, która bardzo mnie niepokoi. Pytanie moje to jakie są skutki pęknięcia torbieli pajęczynówki? Co się stanie jeżeli ona pęknie? Czy taka osoba, której on pęknie umiera? Jeżeli tak to mniej więcej w jakim czasie? Czy torbiel pajęczynówki się jakoś leczy? Jak wygląda leczenie? Jak długo trwa? Jakie są przyczyny powstawania torbieli pajęczynówki? Jak rozpoznać objawy torbieli pajęczynówki? Podsłuchałam jak moja mama rozmawiała z moją starszą siostrą i sprawa dotyczyła którejś z nich. Przeraża mnie to, że któraś z nich ma torbiel pajęczynówki. Bardzo się tym martwię, a w związku z tym, że nie mam kogo się spytać o te rzeczy proszę o odpowiedź na moje pytanie. Z góry bardzo dziękuje, jest to dla mnie bardzo ważne, gdyż martwię się o bliska osobę. Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Torbiele pajęczynówki to przestrzenie wypełnione bezbarwnym, przejrzystym płynem mózgowo-rdzeniowym. Znajdują się w membranie obejmującym mózg i rdzeń kręgowy. Często dotknięte nimi są dzieci i młodzież. Są one zwykle łagodne i wrodzone , ale niektóre w rzadkich przypadkach, mogą się pojawić w wyniku nowotworów lub operacji.

Jeśli torbiel jest niewielkich rozmiarów, często nie daje żadnych objawów. Należy wtedy uważnie ją obserwować czy np. nie powiększa się, regularnie chodzić do neurologa i robić zdjęcia głowy.
Duża torbiel pajęczynówki może dawać objawy, które są różne w zależności od tego, gdzie taka torbiel jest umiejscowiona. Do przykładowych objawów należą zaburzenia widzenia czy ataki padaczki. Jeśli torbiel jest duża, może dojść do objawów zwiększenia ciśnienia śródczaszkowego.

Pęknięcie torbieli jest bardzo niebezpieczne, bo może dojść do zapalenia opon mózgowych. Nie zawsze kończy się to śmiercią, jednak stan ten jest bardzo poważny, wymaga długotrwałego leczenia i może prowadzić do poważnych komplikacji i powikłań. Dlatego ważne są regularne wizyty u neurologa i kontrolowanie torbieli.

Leczenie torbieli jest chirurgiczne i zajmuje się tym neurochirurg. Pacjenci z niewielkimi torbielami, nie dającymi objawów, często nie są kwalifikowani do zabiegów. Często torbiel jest tak umiejscowiona, że wykonanie zabiegu jest niebezpieczne. Leczenie chirurgiczne jest zróżnicowane dostępne są np. procedury mikrochirurgiczne lub wykonanie pewnego rodzaju przetoki.

Mała torbiel jest jednak całkowicie niegroźna.