Torbiel pajęczynówki w kącie mostowo-móżdżkowym w wyniku RM z kontrastem u 5-latki
Witam. Podczas rezonansu magnetycznego z kontrastem u mojej 5-letniej córeczki przypadkowo wykryto torbiel pajęczynówki w lewym kącie mostowo-móżdżkowym o wielkości prawie 1 cm. Było to pół roku temu. Mam pytanie, czy taka torbiel jest groźna, czy może dawać jakieś powikłania, na co zwracać uwagę w zachowaniu dziecka? Jakie zaburzenia mogą wynikać z racji umiejscowienia torbieli w kącie mostowo-móżdżkowym? Co jaki czas należy wykonywać badanie kontrolne rezonansu w tym temacie? Dziękuję za pomo

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Marta Mielniczuk
55 poziom zaufania
Witam, torbiel pajęczynówki jest częstym, przypadkowym znaleziskiem w badaniach obrazowych głowy w populacji. Nie daje zazwyczaj objawów i nie jest groźna dla dziecka, nie wymaga również żadnych interwencji. W takich przypadkach zalecania jest obserwacja: wykonanie powtórnego MR w przypadku wystąpienia niepokojących objawów (np. nietypowy ból głowy, szum w uszach, upośledzenie słuchu, zaburzenia równowagi) lub kontrolnie za ok. 12 mc. Pozdrawiam