Co mogą oznaczać te bóle i zawroty głowy?

Witam. Jestem 40 letnią niepalącą kobietą. Od lat cierpię na bóle głowy migrenowe i napięciowe. Od początku roku napięciowe nasiliły się na tyle, że namówiona przez neurologa zdecydowałam się na botoks (w ciągu 1,5 m-ca naliczyłam 32 dni bólu głowy) . Botoks zastosowałam 1 marca, efekt był słaby. W ciągu 2 ostatnich tygodni 3 razy przytrafiło mi się COŚ NIETYPOWEGO. W prawej półkuli głowy bez wyraźnej przyczyny pojawiał się nagle dość silny, dźgający ból głowy, trwający chwilę, a po nim od razu bardzo silne zawroty głowy, utrudniające wprost chodzenie, które utrzymywały się dwie do kilku godzin. Towarzyszył temu lęk i napięcie w głowie w prawej półkuli, jakby coś miało tam pęknąć (może to moje subiektywne odczucie, ale napięcie w głowie i lekki ból były...). Z neurologiem omawiałam efekty botoksu i dostałam skierowanie na MR angio bez kontrastu, celem wykluczenia ewentualnego tętniaka. Wspomniałam o tych silnych zawrotach głowy, neurolog uznał, że to może być sprawa naczyniowa, lub od kręgosłupa szyjnego, który mam w niezbyt dobrym stanie i właśnie skończyłam kolejną rehabilitację. To MR angio mam za tydzień, wizytę u neurologa za miesiąc i to raczej telewizytę. Dopiero teraz pomyślałam sobie, że przecież pod koniec kwietnia przyjęłam pierwszą dawkę szczepionki na COVID (Pfizer). Moje pytania: 1. Czy te nagłe nietypowe bóle głowy wraz z silnymi zawrotami mogłyby świadczyć o zakrzepicy żył mózgowych jako skutek uboczny szczepionki? 2. Czy MR angio bez kontrastu pokazałoby zakrzepicę żył mózgowych jeśli taka by była? 3. Czy dziwne bóle głowy i zawroty mogą być efektem zakończonej w połowie maja rehabilitacji na kręgosłup szyjny (podobno do 3 tygodni po rehabilitacji mogą się dziać różne nietypowe rzeczy). Proszę o odpowiedź, gdyż dopiero teraz zaniepokoiło mnie to, że może to być skutek szczepionki. Na wizytę u neurologa muszę poczekać miesiąc, a nie chcę kolejny raz płacić za prywatną wizytę. Ze względu na częste bóle głowy i sporo stresów trudno mi odróżnić, czy ten kolejny ból to jest coś nowego, czym powinnam się martwić, czy raczej nie brać do głowy. Szczególnie niepokoją mnie te silne zawroty głowy. Pozdrawiam -

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Według danych naukowych, zakrzepica po podaniu szczepionki mRNA – Pfizer występuje niezwykle rzadko. Jednak odpowiadając na Pani pytanie: czy MR angio bez kontrastu pokazałoby zakrzepicę żył mózgowych, jeśli taka by była - odpowiedź brzmi: tak, badanie to z pewnością pokazałoby zakrzepicę naczyń krwionośnych w mózgu. Ta technika diagnostyczna pozwala na wykrycie wszelkich zaburzeń rozwojowych naczyń, tętniaków wewnątrzczaszkowych, niedrożności i zwężeń tętnic i żył.

Ból i zawroty głowy mogą być pochodną zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa - dlatego zasadne jest także wykonanie tomografii komputerowej albo rezonansu magnetycznego tej części ciała.

Niestety istnieją takie choroby, przy których rehabilitacja szyi, a szczególnie masaż, może pogarszać stan pacjenta. Zmiany, jakie wywołują one w organizmie, są możliwe do wykrycia tylko poprzez rezonans magnetyczny, ale nie MR angio, który bada tylko stan naczyń krwionośnych.

W Pani przypadku, oprócz wizyty w poradni neurologicznej, wskazana jest również konsultacja z laryngologiem. Bóle i zawroty głowy mogą towarzyszyć patologii błędnika lub innych części ucha środkowego i wewnętrznego.

Jeżeli jest Pani zainteresowana, poniżej umieszczam link do podobnego pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/witammam-bardzo-czeste-bole-glowy-oraz-zawroty-glowy-sa-taki

Proszę zapoznać się także z innymi podobnymi materiałami na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-siegamy-po-rezonans-magnetyczny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.