Wykrycie tętniaka w badaniu Angio-MR głowy
Witam, Za parę dni będę miał Angio-MR głowy, ale bez użycia środku kontrastującego. Moje pytanie brzmi; czy jeżeli lekarz nie użyje kontrastu to radiolog będzie w stanie potwierdzić/wykluczyć tętniaka mózgu? P.S W jakimś artykule czytałem, że nawet w 1999 roku dało się potwierdzić te schorzenie bez użycia kontrastu, ale pod warunkiem, że miał ok. 2-3mm (to i tak chyba bardzo, bardzo mało). Wiadomo - technika poszła do przodu, ale i tak chcę się upewnić. Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu
Lek. Rafał Gryszkiewicz
90 poziom zaufania
Witam, badanie angio-MR głowy jest badaniem czułym i nawet bez kontrastu (który w przypadku rezonansu magnetycznego ma inne znaczenie, niż kontrast w tomografii komputerowej) z dużym prawdopodobieństwem pozwoli na potwierdzenie / wykluczenie obecności malformacji naczyniowych, w tym tętniaków mózgu.
Tak. Na podstawie badania Angio MR głowy, nawet bez użycia kontrastu, radiolog będzie w stanie dokładnie ocenić struktury naczyniowe i zobaczyć ewentualne zmiany naczyniowe, w tym tętniaka.
Jeśli Pan ma wątpliwości to sugerowałbym udać bądź zadzwonić do Pracowni Rezonansu Magnetycznego i porozmawiać z personelem o swoich obawach