Czy zwykły rezonans magnetyczny mózgu jest w stanie wykryć tętniaka?

Czy zwykły rezonans magnetyczny mózgu (bez kontrastu, bez angio), jest w stanie wykryć tętniaka? jeśli tak, to od jakiego stadium? Prosiła bym o wytłumaczenie tego bo już, sama nie wiem co MR potrafi wykluczyć a co nie. Najbardziej zależy mi na dowiedzeniu się o tętniakach właśnie.

Wita serdecznie,

Badanie MRI bez kontrastu jest w stanie uwidocznić tętniaka mózgu (potwierdzić bądź wykluczyć). Zwykle jeśli badanie bez kontrastu uwidacznia zmianę naczyniową, wówczas w trakcie badania podaje się kontrast, jeśli nie ma przeciwwskazań do jego podania (uczulenie na środek kontrastowy), w celu różnicowania zobrazowanej zmiany naczyniowej. Mimo wszystko,najlepszą opcją diagnostyczną w celu zdiagnozowania bądź wykluczenia tętniaka, jest angio MRI. Wówczas bardzo dokładnie ocenia się struktury naczyniowe pod względem anomalii naczyniowych.
Rozumiem, że pytanie Pani jest związane z faktem, skierowania Pani bądź Pani bliskiej osoby na badanie MRI bez kontrastu, gdzie jest podejrzenie tętniaka mózgu. Związku z czym, najlepiej jakby Pani skonsultowała się z lekarzem kierującym na badanie i przedstawiła mu swoje obawy związane ze zleconym badaniem MRI.

Pozdrawiam serdecznie