Co oznacza ten wynik MR głowy u 20-latki?
Czy powinnam się martwić takim wynikiem rezonansu magnetycznego głowy z kontrastem? W opisie badania napisano "W okolicach kompleksów nerwów VII-VIII widoczne pętle naczyniowe. W obrębie trzonów komór bocznych widoczne w sekwencji T2 FLAIR obszary nieprawidłowego sygnału - artefakty przepływu płynu mózgowo rdzeniowego".

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Nie wspomniała Pani, w jakim celu było wykonywane badanie rezonansem magnetycznego głowy. Istotne są towarzyszące na co dzień objawy ze strony układu nerwowego, jak bóle i zawroty głowy, problemy ze wzrokiem, czy słuchem, senność, kłopoty z koncentracją, czy drętwienie kończyn.
Na podstawie przedstawionego wyniku można by stwierdzić, że obecne pętle naczyniowe wokół nerwów będą prawdopodobnie do dalszej obserwacji. W niedalekiej przyszłości lekarz może zdecydować o kontrolnym badaniu MR wraz z kontrastem.
W przypadku artefaktów przepływu płynu mózgowo rdzeniowego należałoby wskazać, że nie powinny one mieć żadnego znaczenia diagnostycznego. Mogły zostać uwidocznione w wyniku działania niewystarczającej dokładności technicznej sprzętu, czy poruszeniu się podczas badania.
Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani wynik badania, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem neurologiem, który będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.
Odpowiedzi na podobne pytania można przeczytać pod poniższymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/petla-naczyniowa-wokol-nerwow-a-tetniak
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/spora-ilosc-artefaktow-przeplywowych-pochodzacych-z-plynu-mozgowo-rdzeniowego-w-odcinku-piersiowym