Co oznacza taki opis RTG klatki piersiowej mężczyzny?

Dzien dobry, Moj tato, ktory palil 30 lat zrobil kontrolnie badanie RTGklatki piersiowej. Brak kaszlu i objawow niepokojących zwykla profilaktyka. Dostal opis zwrotny od radiologa: " Przepona i katy wolne. POla plucne bez zmian ogniskowych i naciekowych poza drobnoguzkowym cieniem w prawym szczycie. Srodpiersie gorne nieposzerzone. Krazenie plucne bez cech zastoju. Serce niepowiekszone. Aorta nieposzerzona. Kostne odcinki żeber uwidocznione na rtg bez uchwytnych swiezych zmian urazowych. " Badania ob morfologia Crp mocz proby watrobowe bez zarzutow. Prosze o jakas inforamcje. Ma wizyte 11 maja u lekarza, ktory skierowal na badania profilaktyczne.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonano u Pana taty kontrolne badanie obrazowe klatki piersiowej. To bardzo ważne postępowanie, aby ocenić ogólny stan funkcjonowania organizmu i uchwycić wszystkie niepokojące zmiany.

Na podstawie wskazanego opisu badania RTG można by stwierdzić, że wyodrębniono drobnoguzkowy cień w polu płucnym. Przyczyn takiego stanu może być wiele i bez rozszerzonej diagnostyki trudno jest jednoznacznie ocenić charakter takiej zmiany.

Na pewno warto byłoby wykonać tomografię komputerową klatki piersiowej, a także bronchoskopię. Jednakże takie badania powinno się wykonać ze wskazań lekarza specjalisty.

Możliwe, że uchwycony cień w polu płucnym może odpowiadać niedoleczonej infekcji dolnych dróg oddechowych lub zwapnieniu.

Proponujemy Panu tacie stacjonarną konsultację z lekarzem pulmonologiem, który po wykonaniu całej diagnostyki będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Życzymy Panu tacie szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zwapnienie-pluc

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pluc

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-swiadcza-cienie-na-plucach

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.