Czy takie wyniki badania klatki piersiowej powinny mnie martwić?

WITAM Czy mam się martwić? Pola płucne bez zmian naciekowych. Subtelne zacienienie w rzucie górnego pola płucnego prawego przyściennie- zgrubienie opłucnej?.DO porównania. Cienie wnęk:P- nieposzerzona, L -ustawiona wysoko, nieco krągląca się w dolnym biegunie nie można wykluczyć andenopatii. Sylwetka serca nieposzerzona Aorta nieposzerzona w łuku Kopuły przepony wolne kąty przeponowo-żebrowe wolne zwapnienie w lewej okolicy podżebrowej, przy ścianie KLP o dł. 8mm

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniał Pan, z jakiego powodu było wykonywane badanie obrazowe klatki piersiowej, a także, czy występują objawy ze strony układu oddechowego.

Biorąc pod uwagę wskazany opis badania, można by stwierdzić, że wyodrębniono niewielkie zacienienie w górnym polu płucu, a także zwapnienie. Zmiany te nie powinny świadczyć o czymś poważniejszym, jednak niezbędna może okazać się stacjonarna konsultacja z lekarzem pulmonologiem. Tylko specjalista może zdecydować o dalszej diagnostyce, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Możliwe, że będzie potrzeba wykonania tomografii klatki piersiowej, która jest dokładniejszym badaniem niż rtg. Ponadto można pobrać odcinek do badań histopatologicznych podczas bronchoskopii, by móc wykluczyć pewne nieprawidłowości. Jednakże o takich krokach może zdecydować wyłącznie lekarz specjalista.

Możliwe, że stwierdzone zmiany są pozostałością po przebytej infekcji dolnych dróg oddechowych.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/interpretacja-zdjec-rtg-czestych-chorob-pluc

https://portal.abczdrowie.pl/zwapnienie-pluc

https://portal.abczdrowie.pl/srodmiazszowe-zapalenie-pluc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.