Co oznacza wynik badania RTG u 38-latki?
Witam proszę o odczyt wyniku rtg. Podprzeponowo w rzucie tylnego odcinka zebra 11 po stronie prawej nieregularny,gładko obrysowany I dobrze wysycony cien-wyspa kostna?zwapnienie w miazszu pluc/watroby?wnęki płucne naczyniowe,nieposzerzone,katy przeponowo- żebrowe wolne,sylwetka serca niepowiekszona

KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witamy,
Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu było wykonywane badanie rtg klatki piersiowej. Czy wystąpiła ostatnio pewna infekcja dróg oddechowych, a także, czy obecne są objawy wskazujące na schorzenia dolnych dróg oddechowych, jak kaszel, czy duszności.
W związku z odległością, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem internistą lub pulmonologiem. Lekarz po badaniu przedmiotowym i przeprowadzonym wywiadzie oraz analizie zdjęcia rtg zdecyduje o dalszym postępowaniu.
Biorąc pod uwagę wskazany opis badania obrazowego klatki piersiowej, można by stwierdzić, że wyodrębniono wysepkę kostną, która może odpowiadać zmianie łagodnej, będącą skupiskiem tkanki kostnej zbitej.
Ponadto zwapnienie w obrębie płuc lub wątroby na pewno wymagałoby dalszej kontroli, a charakter zmiany może wskazać dalsza diagnostyka.