Co oznacza wynik RTG klatki piersiowej 41-letniej kobiety?
Czy wynik rtg klatki piersiowej jest prawidlowy cien srodpiersia gornego i wnek nieposzerzony. Zmiany zwyrodnieniowo-wytworcze w zakresie trzonów kregow piersiowych w postaci osteofitozy ich przednio-bocznych krawędzi oraz sklerotyzacji blaszek granicznych..Co to znaczy?

KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badanie klatki piersiowej. To bardzo ważna profilaktyka w kierunku wielu chorób płuc. Nie wspomniała Pani, czy w ostatnim czasie wystąpiły pewne infekcje dróg oddechowych, a także, czy obecne są jakieś choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia.
Analizując wynik badania rtg klatki piersiowej, prawdopodobnie nie powinno stwierdzić się odchyleń od normy, a także brak jest aktualnego stanu zapalnego. Nieposzerzone wnęki płucne mogłyby świadczyć o braku nieprawidłowości w obrębie płuc i serca.
Natomiast w przypadku kręgów odcinka piersiowego kręgosłupa, można by stwierdzić, że mogły wystąpić pewne stany zwyrodnieniowe. Jednakże dokładną ocenę powinien w tym wypadku przeprowadzić lekarz ortopeda.
Zalecamy Pani w razie wszelkich wątpliwości konsultację z lekarzem internistą lub pulmonologiem, który dokładnie oceni wynik badania rentgenowskiego.
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/badania-radiologiczne-klatki-piersiowej
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pluc
https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa