Co oznacza wynik RTG kręgosłupa 44-letniej kobiety?

Mam taki opis po RTG :"Śladowe prawowypukłe skrzywienie kręgosłupa Th/L z niewielką rotacją osiową. Spłycenie lordozy lędźwiowej. Osteofitoza krawędzi trzonów kręgowych. Zwężenie przestrzeni m/k na poz. L5/S1. Wysokość trzonów kręgowych rtg w normie. Wzmożona sklerotyzacja podchrzęstna pow. stawowych stawów krzyżowo-biodrowych". Proszę o wyjaśnienie.

Witam, brak informacji z jakiego powodu wykonano badanie diagnostyczne np czy był uraz. Opis badania wymaga dokładnego przeprowadzenia badania podmiotowego oraz przedmiotowego dla oceny opisu badania z objawami klinicznymi o których brak informacji.

Wskazana wizyta u lekarza zlecającego diagnostykę aby ocenił całość nie tylko opis badania.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu było wykonywane badanie RTG kręgosłupa. Czy występują pewne dolegliwości ze strony narządu ruchu, utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Analizując przedstawiony opis badania, można by stwierdzić, że uchwycono pewien stopień skrzywienia kręgosłupa piersiowo – lędźwiowego wraz z nieprawidłowym kątem ustawienia. Ponadto wyodrębniono zmiany zwyrodnieniowe w obrębie trzonów kręgowych. Taki stan może powodować między innymi objawy bólowe.

Dodatkowo mogło dojść również do zwiększenia gęstości kości w okolicach największego obciążenia tkanki kostnej.

W związku z odległością trudno jest dokładnie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też proponujemy stacjonarną konsultację z lekarzem ortopedą lub neurologiem. Specjalista po analizie wyniku badania będzie mógł podjąć decyzję o dalszym postępowaniu.

Możliwe, że będzie konieczność rozszerzenia diagnostyki o badanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa, które wskaże dokładniejszy obraz.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa

https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia

https://portal.abczdrowie.pl/zmiany-zwyrodnieniowo-znieksztalcajace-kregoslupa https://portal.abczdrowie.pl/skrzywienie-kregoslupa-przyczyny-objawy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.