Na co wskazuje wynik badania kręgosłupa u 40-latka?

Spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Prawostronne skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego. Trzony kręgowe wysokości prawidłowej. Nasilone nierówności blaszek granicznych trzonów z drobnymi przepuklinami dotrzonowymi na poz. L5/S1, przebudowa obrzękowo-tłuszczowa okołoblaszkowo o typie Modic I i II. Zmiany zwyrodnieniowe w postaci zaostrzeń i osteofitów na krawędziach trzonów, całkowitego odwodnienia tarczy międzykręgowej L5/S1, częściowego odwodnienia tarcz międzykręgowych L3/L4 - L4/L5, obniżenia wysokości tarczy L5/S1. Zmiany przeciążeniowe w stawach międzykręgowych w postaci sklerotyzacji podchrzęstnej powierzchni stawowych oraz proliferacji kostnej ich krawędzi. Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego wynosi 14-16mm. Na poziomie L3/L4 widoczne jest niewielkie uwypuklenie tarczy międzykręgowej typu bulging do kanału kręgowego i otworów międzykręgowych na głębokość 2mm, z modelowaniem worka oponowego, bez cech kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych.Czy taa diagnoza jest groźna

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniał Pan, w jakim celu było wykonywane badanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa. Czy występują pewne objawy, jak ból, ucisk, czy ograniczenie ruchomości, które utrudniałyby codzienne funkcjonowanie.

Analizując przedstawiony opis badania obrazowego, można by stwierdzić, że wyodrębniono poszczególne zmiany zwyrodnieniowe z powstałymi osteofitami. Są to pewnego rodzaju narośla kostne w postaci kolców, które rozwijają się w miejscach narażonych na stany zapalne czy przeciążenia. Mogą powodować one dolegliwości bólowe, a także drętwienia i mrowienia kończyn. Bardzo często występują przy chorobach reumatologicznych czy zwyrodnieniach stawów.

Ponadto uchwycono częściową oraz całkowitą dehydratację krążków międzykręgowych, czyli utratę płynu, co obniża funkcję amortyzacyjną. Stan ten jest charakterystyczny z postępującym zwyrodnieniem dysku.

Zmiany przeciążeniowe mogłyby świadczyć o nieprawidłowej aktywności fizycznej, a także podnoszeniu zbyt ciężkich przedmiotów.

Dodatkowo w badaniu obrazowym stwierdzono ucisk i odkształcenie worka oponowego. Może to powodować objawy bólowe oraz ograniczenie ruchomości.

W związku z odległością trudno jest jednoznacznie ocenić Pana stan zdrowia. Dlatego też zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem neurologiem. Specjalista będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu po dokładnym badaniu przedmiotowym i analizie wyniku badania obrazowego.

Prawdopodobnie zostanie zalecona odpowiednia rehabilitacja polegająca głównie na terapii manualnej oraz masażom.

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/dehydratacja-krazkow-miedzykregowych

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa

https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup-ledzwiowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.