Co oznacza taki wynik RTG kręgosłupa i ból?

Witam, odczuwam od dawna silne bóle kręgosłupa. Można powiedzieć, że kręgosłup boli mnie 24 godziny na dobę, ale się już tak do tego przyzwyczaiłem, że nie jest to bardzo uciążliwe, aż do momentu kiedy za długo stoję/siedzę/chodzę. Czasami miewam ataki bólu w odcinku lędźwiowym nie mogę wtedy nic robić pomaga tylko roler. Bóle odczuwam głównie w odcinku lędźwiowym oraz w okolicach łopatek. Robiłem RTG Kręgosłupa odcinka lędźwiowo-krzyżowego - PA I Boczne 2PR. Uzyskany wynik: - Skrzywienie lewoboczne pogranicza piersiowo-lędźwiowego, kąt skrzywienia ok 7st wg cobba, szczyt na poziomie L2. Spina bifida S1. Nadmierne poziome ustawienie kości krzyżowej. Byłbym bardzo wdzięczny za wytłumaczenie o co z tym chodzi, bo nic z tego nie rozumiem, a w internecie różne rzeczy piszą.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana obawy związane z aktualnym stanem zdrowia. Prawidłowo, że została już przeprowadzona pewna diagnostyka, aby odnaleźć przyczynę dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa. Jednakże w takim wypadku zalecone byłoby wykonanie dokładniejszego badania, jakim jest rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowo – krzyżowego. Takie postępowanie pozwoli dokładnie ocenić stan kręgosłupa, czy nie występują zmiany zwyrodnieniowe, czy dyskopatia.

Wyodrębnione na zdjęciu rtg nadmierne ustawienie kości krzyżowej może być częściową przyczyną bólu, a także prowadzić do rozwoju dyskopatii.

Istotna może okazać się właściwa rehabilitacja, w postaci terapii manualnej oraz masażu, a także jonoforezy, czy laseroterapii.

Proponujemy również stacjonarną konsultację z lekarzem neurologiem, który po badaniu przedmiotowym i analizie wcześniejszego badania, zdecyduje o dalszych krokach postępowania.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-ledzwiowa-przyczyny-objawy-leczenie https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa

https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.