Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co dokładnie może oznaczać taki ból kręgosłupa?

Od jakiegoś czasu boli mnie kręgosłup w krzyżu, okolice lędźwiowe. Czuje ucisk, mam taki atak ostrego bólu. Nie mogę zbytnio długo siedzieć, ból promieniuje do lewej łydki. Skóra w miejscu bólu mnie boli. Co to może być?
KOBIETA, 37 LAT 10 miesięcy temu

Trening na zdrowy kręgosłup

Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

bóle kręgosłupa, a zwłaszcza odcinka lędźwiowego to nagminny problem – coraz częściej dotyka także osoby młode. Niestety jest nieodłącznie związany ze stylem życia, w którym aktywność fizyczna jest coraz mniejsza, a najnowsze technologie skłaniają do siedzenia. Ta pozycji z kolei wcale nie jest fizjologiczną postawą dla człowieka – długotrwałe siedzenie osłabia m.in. mięśnie przykręgosłupowe, narażając kręgosłup na przeciążenia i urazy. Więcej o przyczynach bólu dolnego odcinka kręgosłupa pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bole-kregoslupa-w-odcinku-ledzwiowym.

Ból promieniujący do nogi może być symptomem tzw. rwy kulszowej, wynikającej z ucisku na nerw kulszowy. Schorzenie to ma związek ze zwyrodnieniami kręgosłupa i pojawia się często w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego czy urazu. O chorobie przeczyta Pan tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/rwa-kulszowa-przyczyny-objawy-postepowanie-profilaktyka.

Niewątpliwie warto skonsultować się z lekarzem, gdyż prawdopodobnie problem, bez odpowiedniego leczenia, będzie narastał. Sugeruję wizytę u ortopedy, który po przeprowadzeniu badania fizykalnego oraz, być może, zleceniu tomografii komputerowej czy badania MRI, będzie w stanie powiedzieć coś więcej, to jest czy są jakieś zwyrodnienia w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. On także zadecyduje o dalszym leczeniu – zazwyczaj jest to leczenie zachowawcze przy pomocy rehabilitacji i farmakoterapii. O leczeniu szczegółowo mówi ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-kregoslupa-ledzwiowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy