Dlaczego mam ten ból okolicy odbytu i krocza?

Dzień dobry Od jakiegoś roku przewlekle boli mnie dokładnie pod jądrami nad odbytem. Nie jest to straszny ból, ale taki który ciągle się czuje i nie daje spokoju. Dodatkowo przy obciążeniu również pojawia się ból w całym lewym udzie, ale najbardziej w wewnętrznej części . Miałem wykonywane usg jąder i prostaty, wszystko w normie. Są to objawy rwy udowej czy bardziej coś z przywodzicielami? A może problem z kręgosłupem? Dodatkowo jeśli problem występuje już ponad rok to powinienem te miejsca również chłodzić czy rozgrzewać?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Opisane przez Pana dolegliwości mogą świadczyć o występowaniu rwy kulszowej lub zwyrodnienia dolnego odcinka kręgosłupa. Schorzenia te są dość powszechne, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

Przypadłość, jaką jest rwa kulszowa występuje w momencie, kiedy przepuklina dysku nachodzi na gałązkę nerwową. Dochodzi do podrażnienia drobnych korzeni nerwowych, tworzących nerw kulszowy. Dolegliwość ta może pojawić się nagle, ale natężenie bólu ulega zwiększeniu przy wykonywaniu pewnych czynności, takich jak podnoszenie, czy schylanie się.

Do głównych objawów tego schorzenia można zaliczyć ból dolnego odcinka kręgosłupa promieniujący na nogę, dość często do połowy uda, zaburzenia czucia, uczucie pieczenia przy dotyku, a także osłabienie siły mięśniowej.

Bardzo ważne jest, aby wykonywać pozycje przeciwbólowe, czyli leżenie w pozycji embrionalnej oraz na brzuchu. Należy przy tym często zmieniać pozycję, gdyż długotrwałe siedzenie lub stanie może potęgować dolegliwości bólowe.

Zalecamy wizytę u lekarza neurologa i fizjoterapeuty. Specjalista po dokładnym badaniu zleci niezbędne badania diagnostyczne oraz zdecyduje o farmakoterapii i zabiegach rehabilitacyjnych. Na tej podstawie będzie można potwierdzić bądź wykluczyć schorzenia kręgosłupa.

Należałoby wykonać takie badania diagnostyczne, jak: rezonans kręgosłupa lędźwiowego, RTG miednicy, USG stawu biodrowego, a także pełną morfologię krwi wraz z CRP oraz OB.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/rwa-kulszowa-przyczyny-objawy-postepowanie-profilaktyka

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.