Dlaczego mam ten ból okolicy odbytu i krocza?

Dzień dobry Od jakiegoś roku przewlekle boli mnie dokładnie pod jądrami nad odbytem. Nie jest to straszny ból, ale taki który ciągle się czuje i nie daje spokoju. Dodatkowo przy obciążeniu również pojawia się ból w całym lewym udzie, ale najbardziej w wewnętrznej części . Miałem wykonywane usg jąder i prostaty, wszystko w normie. Są to objawy rwy udowej czy bardziej coś z przywodzicielami? A może problem z kręgosłupem? Dodatkowo jeśli problem występuje już ponad rok to powinienem te miejsca również chłodzić czy rozgrzewać?
MĘŻCZYZNA, 27 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy,

Opisane przez Pana dolegliwości mogą świadczyć o występowaniu rwy kulszowej lub zwyrodnienia dolnego odcinka kręgosłupa. Schorzenia te są dość powszechne, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

Przypadłość, jaką jest rwa kulszowa występuje w momencie, kiedy przepuklina dysku nachodzi na gałązkę nerwową. Dochodzi do podrażnienia drobnych korzeni nerwowych, tworzących nerw kulszowy. Dolegliwość ta może pojawić się nagle, ale natężenie bólu ulega zwiększeniu przy wykonywaniu pewnych czynności, takich jak podnoszenie, czy schylanie się.

Do głównych objawów tego schorzenia można zaliczyć ból dolnego odcinka kręgosłupa promieniujący na nogę, dość często do połowy uda, zaburzenia czucia, uczucie pieczenia przy dotyku, a także osłabienie siły mięśniowej.

Bardzo ważne jest, aby wykonywać pozycje przeciwbólowe, czyli leżenie w pozycji embrionalnej oraz na brzuchu. Należy przy tym często zmieniać pozycję, gdyż długotrwałe siedzenie lub stanie może potęgować dolegliwości bólowe.

Zalecamy wizytę u lekarza neurologa i fizjoterapeuty. Specjalista po dokładnym badaniu zleci niezbędne badania diagnostyczne oraz zdecyduje o farmakoterapii i zabiegach rehabilitacyjnych. Na tej podstawie będzie można potwierdzić bądź wykluczyć schorzenia kręgosłupa.

Należałoby wykonać takie badania diagnostyczne, jak: rezonans kręgosłupa lędźwiowego, RTG miednicy, USG stawu biodrowego, a także pełną morfologię krwi wraz z CRP oraz OB.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/rwa-kulszowa-przyczyny-objawy-postepowanie-profilaktyka

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego mam ten ból okolicy krocza?

Dzień dobry - mam problem z lewą dolną kończyną - generalnie część nogi przy samym kroczu - : boli przy np. skłonach, czy gdy podciągam nogę do klatki piersiowej - to nie jest ból ze zmęczenia - raczej jak jakieś zapalenie - do jakiego lekarza należy się udać? Mężczyzna lat 23 . Dziękuję z góry za odpowiedź.
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

w odpowiedzi na zadane pytanie, chcielibyśmy zachęcić do kontaktu z lekarzem rodzinnym lub urologiem. W pytaniu zgłasza Pan ból w obrębie krocza z lewej strony. Jest to ból, który nie wynika w Pańskim mniemaniu ze zmęczenia czy przetrenowania. Z tego też względu warto byłoby zastanowić się nad wykonaniem odpowiedniej diagnostyki. Możliwe, że lekarz rodzinny mógłby już na tym etapie zlecić badania krwi np. morfologię OB czy też CRP, aby sprawdzić czy nie toczy się stan zapalny. Dodatkowo wykonanie badania USG tamtej okolicy mogłoby dać odpowiedź, jaka jest przyczyna tego bólu. Na podstawie tych wyników lekarz pierwszego kontaktu może podjąć decyzję o dalszej diagnostyce i ewentualnej konsultacji urologicznej.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-prostata

https://portal.abczdrowie.pl/pachwina

https://portal.abczdrowie.pl/bol-w-pachwinie-co-oznacza-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego mam ten ból okolicy krocza po aktywności fizycznej?

Od wczoraj odczuwam ból w pochwie i kroczu po jeździe na rowerze. Nie jest duży ale dokucza przy chodzeniu. Co z tym zrobić. Siodełko było niewygodne
KOBIETA, 24 LAT 3 miesiące temu

Dzień dobry.

Jedną z głównych przyczyn bólu w okolicy krocza podczas lub po na rowerze jest źle ustawione siodełko. Jeśli siodło jest zbyt wysoko lub zbyt pochylone do przodu, może to prowadzić do nadmiernego ucisku na obszar krocza i narządów rodnych. Dodatkowo, zbyt wąskie lub nieodpowiednio wyprofilowane siodło może powodować dyskomfort i podrażnienie skóry w okolicy krocza.



Aby zapobiec bólowi w okolicy krocza, warto zadbać o odpowiednie ustawienie siodła, tak aby zapewnić optymalne wsparcie dla kości, bez nadmiernego ucisku na obszar krocza. Istotne jest również noszenie odpowiednich spodenek rowerowych z wkładką o odpowiedniej grubości i kształcie, która zapewni amortyzację i redukcję nacisku na obszar krocza.



Regularne przerwy podczas długich przejażdżek oraz zmiana pozycji na siodle co jakiś czas również może pomóc w redukcji bólu w okolicy krocza. Ćwiczenia rozciągające mięśnie w okolicy krocza mogą także przynieść ulgę i zapobiec nadmiernemu napięciu.



Jeśli ból w okolicy krocza utrzymuje się pomimo zmian w ustawieniu siodła i noszeniu odpowiedniej odzieży, warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Profesjonalna ocena problemu może pomóc w zidentyfikowaniu jego przyczyn oraz w opracowaniu odpowiedniego planu leczenia, który może obejmować terapię manualną, masaż, czy specjalistyczne ćwiczenia wzmacniające.



Należy pamiętać, że zachowanie zdrowia obszaru krocza ma kluczowe znaczenie dla komfortu i satysfakcji podczas jazdy na rowerze. Stąd istotne jest, aby właściwie troszczyć się o ten obszar ciała, korzystając z odpowiednich technik jazdy, nosząc odpowiednio dopasowaną odzież oraz dbając o właściwe ustawienie i wybór siodełka.



Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty