Co może znaczyć ból w okolicach lewej kostki?

Dzień dobry. Mam dziwny ból w okolicach lewej kostki. Nie miałem żadnego urazu. Ból czasem całkiem znika i wraca po kilku dniach. Jest to kłujący ból jakby od jakiegoś nerwu. Nasila się gdy dotykam nogę z tyłu nawet na wysokości prawie pośladków jak i poniżej. Co to może być czy to coś związane z kręgosłupem?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Rozumiem, że ból nogi, który Pan opisuje jest niepokojący.

Sugerując się objawami, które Pan wymienił, można przypuszczać, że ich przyczyną są problemy zdrowotne związane z kręgosłupem. W podobny sposób objawia się rwa kulszowa, zwana również ischialgią. Jest to nieraz przeszywający ból, który pojawia się nagle podczas prozaicznych okoliczności, jak choćby energiczne wstanie z łóżka. Najczęściej przyczyną jest dyskopatia okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa, choć może być nią każdy inny czynnik drażniący nerwy na ich przebiegu, jak lokalne stany zapalne, choroby zakaźne, czy cukrzyca. Charakterystyczne jest promieniowanie bólu do poszczególnych części ciała. Dotyczy on wówczas pośladka, tylnej części uda, podudzia i stopy, mogą występować objawy dodatkowe, jak mrowienie, drętwienie. Nerw kulszowy, przebiegający wzdłuż kończyny dolnej składa się z kilku korzeni mających początek w kręgosłupie, które łączą się wzdłuż nogi. Można spotkać też inne określenie rwy kulszowej – rwa udowa, właśnie z uwagi na fakt, że objawia się dolegliwościami biegnącymi na linii od pośladka, przez nogę, do stopy.

Więcej na temat rwy kulszowej może Pan przeczytać w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rwa-kulszowa-przyczyny-objawy-postepowanie-profilaktyka lub ogólnie na temat schorzeń kręgosłupa - https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-do-ortopedy.

Nie należy lekceważyć objawów bólowych, związanych z kręgosłupem, które utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie lub co jakiś czas powracają. Zachęcam Pana do konsultacji z lekarzem ortopedą lub neurologiem w celu diagnostyki. Być może wprowadzenie pewnych zmian w codziennym trybie życia lub nawet drobne ćwiczenia rehabilitacyjne pomogą opanować problem zanim przybierze on większy rozmiar. W przypadku stanu zapalnego potrzebna może być też farmakoterapia.

Pozdrawiam i życzę powrotu do zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.